Nowa FORMA 2011

 

Presja czasu, ogromna ilość pracy, zaangażowanie, fantastyczna współpraca, wielkie oczekiwania i niepewność - czy zdążymy? Tak w skrócie można opisać 5-cio dniowe warsztaty „Nowa Forma 2011”, które odbyły się w Swarzędzu we wrześniu. Idea warsztatów zrodziła się jako niezależna inicjatywa projektantów: Wawrzyńca Walczaka, Marii Dziewolskiej i Marty Malinowskiej-Gębskiej. „Chcieliśmy połączyć doświadczenie przedsiębiorców oraz wiedzę i umiejętności projektantów, aby pokazać, że współpracując, w krótkim czasie można osiągnąć świetne efekty”.

Założeniem warsztatów było, by pracując w interdyscyplinarnych zespołach złożonych z projektantów i przedsiębiorców, stworzyć pomysł i zaprojektować mebel dopasowany do charakteru produkcji firmy. Następnie należało wykonać prototyp i zaproponować formę graficznej komunikacji projektu. Całe przedwsięwzięcie miało się zrealizować w rekordowym czasie 5 dni. Liczymy na to, że kreatywna współpraca projektantów z całej Polski otworzy nowe możliwości przed producentami i wesprze rozwój branży meblarskiej w regionie, a także zachęci wszystkie strony do podejmowania wspólnych inicjatyw” - mówią organizatorzy. Projekt poprowadziła Katarzyna Gliszczyńska - design manager, która czuwała nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia i zarządzała procesem projektowym. Przy kreacji projektów i w czasie ich rozwoju wykorzystane zostały narzędzia design thinking, zarządzania innowacją i techniki kreatywnego myślenia.

Efekt warsztatów przerósł oczekiwania zarówno organizatorów jak i biorących udział w warsztatach projektantów i producentów. Powstały cztery innowacyjne projekty mebli, a jakość ich wykonania świadczyć może tylko o rewelacyjnej współpracy w zespołach oraz niezwykłym profesjonalizmie i zaangażowaniu przedsiębiorców. Szczególnym wyróżnieniem jest zakwalifikowanie się dwóch projektów, które powstały na warsztatach na wystawę „Designed in Poznań” w trakcie Milan Design Week w dniach 17-22 kwietnia 2012 roku. “Staraliśmy się pokazać jak ważna jest rola projektantantów w procesie kreowania nowego produktu. oraz że współpraca z zespołem projektowym może być efektywna.” Projektanci mieli okazję współpracy zespołowej, w procesie projektowym zarządzanym przez doświadczonego design managera.

PROJEKTANCI

Artur Bętkowski 

Katarzyna Bukowska-Wcislo

Tadeusz Dębczyński

Maria Dziewolska

Magdalena Garncarz

Szymon Hanczar

Ewa Klimowicz

Magda Machajska

Marta Malinowska-Gebska

Olga Mężyńska

Piotr Stolarski

Joanna Sumińska

Marta Szczepanska

Robert Szwarczyński

Wawrzyniec Walczak

Olga Woronowicz 

PRODUCENCI

ALWES
www.alwes.com.pl/


MEBLOC


STOLLUX
www.stolluxmeble.pl/


BIZZARTO

www.bizzarto.com

KONTAKT: info@nowaforma.xg.pl   |   mobile: +48 606648487   |   Polub nas na Facebooku: www.facebook.com/NowaFORMA

Warsztaty zrealizowano ze środków gminy Swarzędz